Moda damska i męska
co w modzie piszczy…

Pielęgnacja włosów: w jaki sposób określić typ włosów oraz wybrać właściwą pielęgnację? 17 lutego, 2020

Pielęgnacja włosów, należyta dla ich rodzaju, gwarantuje podkreślenie naturalnego piękna. Najdroższe szampony nie pomogą twoim włosom, kiedy będą niewłaściwie dobrane. Od tego, jakie masz włosy, zależy ich odpowiednia pielęgnacja. Czym się charakteryzują poszczególne rodzaje włosów oraz jakim sposobem je pielęgnować, aby były śliczne i zdrowe? Sposób pielęgnacji włosów zależy w ogromnej mierze od rodzaju włosów. Jednakże jak rozpoznać, jakie mamy włosy i które kosmetyki musimy stosować? Sypie ci się z włosów łupież, denerwuje nieodzowność codziennego mycia mocno przetłuszczających się włosów, nie możesz opanować pukli jak stóg siana? Nim kupisz następny środek, przeczytaj!

włosy-kobieta-obrazek

Autor: Sharon & Nikki McCutcheon
Źródło: http://www.flickr.com

Po pierwsze musisz poznać swoje włosy i zakwalifikować je do wskazanej grupy. Dopiero później można ruszyć po sprawunki. Najlepszy kosmetyk źle dopasowany nie tylko ci nie pomoże, lecz wręcz zaszkodzi. Wygląd owłosień zależy od wody, a konkretniej od zachowania stabilności wodno-tłuszczowej. Podstawowym budulcem włosa jest keratyna. Jeśli jest w niej zbyt mało wody, włos robi się łamliwy oraz sztywny. Włosom szkodzi tak przesuszenie, jak także zbytnie nawilżanie. Wszelki włos otoczony jest sebum – cieniutką powłoką tłuszczu, pochodzącą z gruczołów łojowych, której funkcją jest zapobieganie ich wysychaniu. Jeżeli gruczoły te są zbyt aktywne i produkują za dużo tłuszczu – woda nie ma sposobności odparować po czym włosy wiotczeją. Z kolei zupełne usunięcie tłuszczu (na przykład przez użycie nienależytego szamponu) nadto wysusza włosy, co zaraz widać po tym, że stają się sianowate.

Gdy twoim kłopotem jest wypadanie włosów, zastosuj szampon przeciw wypadaniu włosów, ale najpierw o nim poczytaj – zobacz (zobacz).

Włosy normalne są zawsze mięciutkie i elastyczne, błyszczą się i bez trudu jest je układać. Nie były farbowane ani też rozjaśniane. Nie są przesuszone (po umyciu układają się) i nie przetłuszczają się szybko. Myj je systematycznie szamponem przeznaczonym do włosów normalnych. Po umyciu używaj odżywek pielęgnujących. Latem zadbaj, ażeby wszystkie preparaty do włosów, których używasz, miały filtry przeciwsłoneczne. Włosy suche. Za mało sebum doprowadza do tego, iż poziom wilgoci spada niżej akceptowalnego minimum. W rezultacie włosy robią się twarde. Czasami łamią się nawet od silniejszego podmuchu wiatru bądź w czasie czesania. W takim przypadku koniecznie stosuj szampon do włosów suchych.

Wszelkie wymienione kosmetyki osiągalne są także on-line. Najpierw jednak trzeba o nich poczytać -szampony do włosów suchych (szampony do włosów suchych).