Moda damska i męska
co w modzie piszczy…

Modne ubiory dla wszystkich kobiet 22 kwietnia, 2022

Od bardzo dawna przyjęte jestwiadomo, że specjalne okazje wymagają odpowiedniego stroju. I tak przykładowo bale, eleganckie obiady i pogrzeby są okazjami do zastosowania rozmaitych, ale w każdym przypadku eleganckich strojów. Generalnie panowie mają ułatwione zadanie, gdyż ich ubiór najczęściej ogranicza się do jednego ciemnego garnituru na różnorodne okazje.

W czasach dawniejszych była większa różnorodność, na porządku dziennym były przykładowo tego rodzaju ubiory męskie jak frak lub surdut. Aktualnie zachowały się one jedynie w przypadku konkretnych profesji. Kwestia damskiego ubioru jest natomiast bardziej zawiła. Od kobiet zazwyczaj wymaga się różnych uroczyste okazje. Pozostaje jednak swego rodzaju dowolność, przykładowo w niektórych przypadkach spódnicę można zastąpić spodniami, a czarne rajstopy (zobacz: ) – jasnymi.

Na ślub i przyjęcie weselneZwykle oczywiste jest, że panna młoda na ślub zakłada białą suknię, często z welonem. Ma to związek z tradycją, choć na dzień dzisiejszy widuje się niekiedy odstępstwa od tej normy w postaci sukni z wstawkami innej barwy lub całych w innym kolorze niż biały. Z kolei od zaproszonych gości również wymaga się określonego stroju. Z kolei w kwestii ślubu, nie należy wybierać białego stroju, który jest niejako zarezerwowany wyłącznie dla panny młodej. Oprócz tego przyjęło się, by nie zakładać także ubrań czarnych, wywołujących skojarzenia z uroczystością pogrzebową. Typowy ubiór na wesele księga gości weselnych to zazwyczaj sukienka przed kolano bez rękawów, ale niezbyt wyzywająca. Dobór barw jest kwestią indywidualną. Niezalecane są zazwyczaj stroje bardziej ekstrawaganckie, takie jak na przykład sukienka z dłuższym tyłem. Wszystko zależy jednak od stylu ślubu i wesela.

Eleganckie obuwie
Rozmaite okazje poza ubraniem wymagają również odpowiedniego obuwia. Generalnie przyjęte jest, że odświętne buty dla kobiety to zwykle czarne pantofle, obowiązkowo z zakrytymi palcami. Sandały są bowiem dużo mniej eleganckie, szczególnie w połączeniu z rajstopami. Oprócz tego w zależności od uroczystości wybiera się różną wysokość obcasa i kolor obuwia. Dozwolonym dodatkiem do odświętnego stroju, zwłaszcza w zimie, mogą być także skórzane czarne botki lub kozaki.