Moda damska i męska
co w modzie piszczy…

Moda przez stulecia – skąd się wzięły i dokąd zmierzają skarpety – interesujące informacje. 4 października, 2022

Skarpetki, a właściwie produkty skarpetopodone, czyli mające chronić stopy przed chłodem i uszkodzeniami, nie są nowym wynalazkiem, niedawno jednak stały się powszechną częścią ubioru, a co ciekawsze wyznacznikiem klasy (w sensie umiejętności stylowego ubierania się) posiadacza owej części garderoby. W przeszłości były robione z nici lub wełny, powszechne stały się na przełomie XIX i XX wieku, gdy to ich produkcja stała sie masowa.

Kolorowe skarpetki

Autor: fenwench
Źródło: http://www.flickr.com
Wcześniej niż skarpetki, w takiej formie jaką znamy dziś, pojawiły się onuce. Był to kwadratowy kawałek tkaniny (najczęściej len lub bawełna) zawijany wokół stopy. Onuce najdłużej przetrwały wśród żołnierzy (zwłaszcza w armii rosyjskiej, bo aż do 2007 roku), były używane nie tylko jako część garderoby chroniącą stopę przed otarciami, sprawdzały sie też bardzo dobrze jako opatrunki (były niezastąpione w czasie działań zbrojnych), poza tym szybko wysychały po praniu. O ile w w wiekach średnich skarpety były synonimem bogactwa (niewiele osób było stać na obuwie nie mówiąc juz o skarpetach), tak obecnie, poza swoją zwyczajną funkcją, są informacją o stylu konkretnej osoby.

Skarpety bywają różne; są zwykłe skarpety bawełniane, skarpety stopki skarpety z palcami, a nawet skarpety specjalizowane (np. narciarskie), bywają także podkolanówki (damskie i męskie). Do niedawna skarpety dla dorosłych można było nabyć w różnych kolorach i wzorach (na skarpetach dziecięcych pojawiały sie motywy zabawek czy postacie z bajek), obecnie wypuszczając na rynek skarpety producent dba o to by znajdowały się na nich także najmodniesze trendy internetowe (postacie z popularnych memów, fotografie zwierząt – głównie psów i kotów), istotna jest również jakość tej części garderoby. Największa popularnością cieszą się wciąż skarpety bawełniane, jednak przy ich doborze, w szczególności do garnituru i obuwia, należy być bardzo ostrożnym, zarówno ich fason jak i kolor ma istotne znaczenie (można zaliczyć dużą modową wtopę nie dobierając ich właściwie).

Skarpetki

Autor: http://socktok.pl/
Źródło: http://socktok.pl/
Panie wolą skarpety stopki oraz podkolanówki. Młode kobiety i dziewczęta najchętniej wybierają różnokolorowe grube podkolanówki, które ładnie zaznaczają ich łydki, a poza tym bardzo rzucają sie w oczy i są ciepłe. W czasach Internetu, portali społecznościowych i wszechobecnych szafiarek, poszukujących coraz to nowych stylizacji, to jak wygląda się na fotografii wrzuconym w sieć jest dla wielu bardzo istotne, tu nawet, mogłoby sie wydawać, zwyczajna skarpetka może mieć przełomowe znaczenie. Stylizując skarpety producent ma na uwadze takie zjawiska.

Niełatwo określić w którą stronę skieruje tę część ubioru obecna i przyszła moda, jedno jest pewne, skarpetki w tej czy innej formie zostaną w szafie każdego z nas. Najprawdopodobniej wkrótce minie czas udziwniania modeli i nastąpi zwrot w kierunku klasycznych wzorów. Kto wie może znów na żeńskie łydki powrócą białe podkolanówki. W dobie globalnej sieci nawet przeciętna skarpetka nie umknie uwadze czujnego stylowego blogera. Projektanci bawią się ich formą, producenci pilnie śledzą trendy i ruchy w społeczności globalnej wioski, a skarpetki pewnie wciąż pozostaną na właściwym miejscu – na stopie.