Moda damska i męska
co w modzie piszczy…

Jakie materiały i tkaniny stosuje współczesny przemysł odzieżowy, czym się cechuje tradycyjna wełna. 19 grudnia, 2020

Rynek odzieżowy zużywa ogromne ilości materiałów i tkanin, z których szyje się najróżniejsze ubrania. W praktyce to projektant konkretnego rodzaju odzieży będzie decydował o tym, jakie odmiany i wzory zastosuje, aby ostateczny produkt spełniał wszystkie oczekiwania. A projektanci mają najróżniejszych możliwości faktycznie sporo, gdy z samych typów materiałów jest kilkadziesiąt rozmaitych rodzajów, a każdy z nich występował będzie w tysiącach kolorów i odmian. Wybór konkretnej tkaniny uzależniony będzie od tego, co się chce z niej uszyć. Zupełnie co innego potrzebne będzie, jeśli do uszycia jest garnitur albo koszula, a co innego jeżeli będzie trzeba zaprojektować grubą kurtkę na zimę czy przytulny kocyk. W przypadku tego ostatniego stosuje się najróżniejsze dzianiny futerkowe, jakie jak można wywnioskować po ich nazwie, będą przypominać swoim wyglądem i fakturą normalne futro. Dzianiny takie sprzedawane są w bardzo dużej rodzajów i odmian, przez co projektanci mają bardzo szerokie możliwości.

wełna gotowana

Autor: Creative Technology
Źródło: Creative Technology
dzianiny futerkowe

Autor: annieo76
Źródło: http://www.flickr.com/photos/nelanah/381421012/sizes/l/
wełna gotowana

Autor: liketearsintherain’s buddy icon
Źródło: www.flickr.com
W przypadku klasycznych ubrań jest jeszcze więcej możliwości, a do dyspozycji są zarówno tkaniny naturalne, jak i sztuczne. Jeśli będzie chodzić o naturalne, to najczęściej używane są wełna lub bawełna (klinkij tutaj w celu zapoznania sie z ofertą dzianin futerkowych). Bawełnę produkuje się z rośliny o takiej samej nazwie i jest ona najpopularniejszych materiałem jaki się wykorzystuje w przemyśle tekstylnym. Jest ona bazą dużej ilości rozmaitych tkanin, ale jest także stosowana jako dodatek do lnu albo wełny (odwiedź stronę i kup wysokiej jakości dzianiny). Z kolei hurtownia włóczek wytwarzana jest z obciętej sierści różnych zwierząt, między innymi owiec, wielbłądów, kóz czy nawet królików.

Jeśli opisywany temat Cię interesuje i poszukujesz więcej informacji, to po przejściu do wpisu (http://lamalama.pl/dzianiny.html) odnajdziesz ich mnóstwo – będą one zbliżone tematycznie, ale równie ciekawe.

Ma ona wiele zalet, między innymi doskonałe właściwości termoizolacyjne i dużą higroskopijność, lecz jej produkcja jest stosunkowo droga. Wszystko to powoduje, że wełna gotowana i pozostałe jej rodzaje są dość kosztowne, ale akurat jeśli chodzi o wełnę cena będzie zdecydowanie szła za jakością (sprawdź ofertę

Z wełny wytwarza się między innymi tkaniny, z jakich szyte są lepsze płaszcze i garnitury. Bardzo często jest także mieszana z innymi rodzajami włókien, przykładowo jedwabiem, lnem lub bawełną.