Moda damska i męska
co w modzie piszczy…

Do kogo trafi odzież wrzucana poprzez nas do kontenerów? 30 listopada, 2022

Czy faktycznie do potrzebujących osób z problemami materialnymi? Niestety, niezupełnie. Odrębnie od faktu, czy kontenerem rozporządza PCK, bądź Eco Textil, zebrana odzież nie ląduje bezpośrednio w rękach „osób bardzo potrzebujących”.
Dlaczego? Cóż, odzież używana wrzucana do pojemników niekoniecznie nadaje się do noszenia.

Te ubraniowe śmieci będą recyklingowane w specjalistycznych zakładach i przerabiane na czyściwo przemysłowe albo produkty do uszczelniania. Reszta, która bywa w miarę dobrym mocy, chodzi na sprzedaż do lumpeksów
Ktoś się bogaci na naszej dobroczynności?

Autor: Joao Sabino
Cóż, sprawa to nie te bezproblemową. Zarządzanie pojemnikami kosztuje: pojemniki należy opróżniać, ciuchy przetransportować, potem posegregować, wysłać dalej i zapłacić pensje osobom, którzy pracują przy recyklingu. Ktokolwiek musi na to zarobić. A środki uzyskane ze sprzedaży ubrań w „szmateksach” pójdą na cele charytatywne (Firma pomaga ludziom z niepełnosprawnością, a PCK – to już wiadomo). Zarówno czy inaczej wspieramy czyli jednostki najuboższe.
Jeśli wrzucimy stroje do kosza – wyjdzie na to samo?

Zdecydowanie nie. Tak, bywają obywatele, którzy ze śmietników wybierają rzeczy dla siebie, ale ani to godny sposób podarowania komuś stroje, ani gwarancję, że trafią w potrzebujące ręce. Własne śmietniki będą wszak zazwyczaj zamykane. W efekcie całe hałdy starych ubrań lądują na wysypisku, gdzie rozkładając się, wydzielają groźne dla gleby, wód gruntowych i ekosystemu substancje. Toteż usilnie namawiam, by dawać własnym ubraniom drugie funkcjonowanie, przerabiając na pewne nowoczesne produkty. A jak nie ma alternatywy – wrzucajmy je do kontenerów na tekstylia, będzie z takiego bardziej pożytku.
Czy są uszkodzenia, które dyskwalifikują ciuchy tak, iż nie nadają się do kontenera?
Oczywiście poszarpany sweter czy wyplamiona używana odzież (sprawdz odzież używana) nie trafi na sprzedaż. Świetnie jednakże nadadzą się do recyklingu. Oprócz odzieży do kontenetów zdołamy również wrzucić starą pościel, zasłony, pluszowe zabawki, a także za małe obuwie.

To jest jeden z kilku sposobów na pozbycie się zużytych i niepotrzebnych tekstyliów. Zdecydowanie lepszy niż palenie ich za stodołą! Dobrze więc jest czasami sprawdzić. czy w domowej szafie nie leżą jakieś zapomniane ubrania, jakie moglibyśmy wrzucić do kontenera