Moda damska i męska
co w modzie piszczy…

Do którego lekarza się udać, kiedy mamy problemy z nogami? Warto zobaczyć, czym zajmują się konkretni specjaliści 16 września, 2021

Problemów z nogami można wyróżnić bardzo wiele. Weźmy przykładowo te bardziej znane, jakimi są odciski, halluxy albo wrastające paznokcie – to niesamowicie męczące przypadłości, osoby, jakich one dotykają są zmuszone poszukać pomocy u… No właśnie u kogo?

Czy pomoże chirurg, lub też ortopeda? A może jednak ktoś inny, jak specjalista od leczenia stóp, to znaczy podolog (fotele podologiczne) lub podiatra. Chirurg ogólny, przykładowo chirurg ortopeda kraków Kraków, zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem operacyjnym chorób, jak również ich powikłań z różnych zakresów, jak układ pokarmowy, krążenia czy oddechowy.

rentgen nogi

Autor: Ken Mayer
Źródło: http://www.flickr.com

Chirurg taki leczy najbardziej popularne choroby, natomiast już specjalistyczne zabiegi przejmowane są przez chirurgów konkretnych specjalności. Zajmują się oni danymi obszarami ciała, na przykład operacja więzadła krzyżowego. Bardzo ważne miejsce w pracy chirurga ogólnego ma onkologia operacyjna i zabiegowe leczenie raka. Ortopedia natomiast to dział medycyny, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem nabytych i wrodzonych problemów, które występują w funkcjonowaniu, budowie różnego rodzaju narządów ruchu u ludzi. Specjalizacja taka szczególnie odnosi się do chorób oraz urazów, przykładowo kości, więzadeł oraz do uszkodzenia mięśni, połączeń nerwowych i żył.

Ortopeda Kraków zajmuje się również leczeniem różnych urazów kości jak również stawów, do nich najczęściej możemy zaliczyć złamania, zwichnięcia, skręcenia oraz stłuczenia. Przeanalizujmy teraz mniej powszechnie znane termin, to znaczy podologia. Podologia to dziedzina medycyny, jaka zajmuje się diagnozą oraz leczeniem schorzeń stopy i stawu skokowo-goleniowego. Takie zabiegi mają różny charakter, wymagają zaś od lekarza, który się tą przypadłością zajmuje wszechstronnej wiedzy z tego typu dziedzin, jak diabetologia, dermatologia, ale i chirurgia. W naszym kraju jest to jeszcze bardzo mało znana dziedzina.

Nie ma co istotne odpowiednich regulacji prawnych, które definiowałyby, jak wygląda zakres pracy podologów. Ogólnie natomiast należy wspomnieć, iż jest to z dnia na dzień bardziej popularna dziedzina wśród sportowców. Gdy doskwiera nam ból, staramy się na wiele sposób zaradzić temu. Dobrze jest wtedy szukać pomocy u różnego rodzaju specjalistów. Jeśli jeden specjalista nam nie pomoże, to może innej specjalizacji lekarz będzie mógł. Jak widzimy lekarz od nóg to nie jedynie ortopeda, dlatego warto wiedzieć jakie ma się możliwości działania. Czytaj też .