Moda damska i męska
co w modzie piszczy…

deformacja paluchów u nóg Wrzesień 12, 2020

Stopy zdołają wiele powiedzieć o człowieku, jego zdrowiu, dolegliwościach i stylu życia. Jeżeli są zaniedbane i odkształcone, nie tylko wyglądają nieładnie, ale też bolą. Haluks, czyli paluch odkształcony to odkształcenie stawu palucha, jaka cechuje się jego bocznym skrzywieniem.

Leczenie stóp
Autor: osseous
Źródło: http://www.flickr.com
Haluksy stają się chorobą cywilizacyjną i dotyczą coraz większej ilości ludzi, przeważnie pań, chociaż dotykają również panów. W większej części wypadków deformacja następuje na obu stopach. Leczenie haluksów (sprawdź źródło) jest uzależnione od poziomu zaawansowania schorzenia. W pierwszym stadium schorzenia realne jest osłabianie niedomagań przez użycie fizjoterapii, wyboru właściwych wkładek i zastosowanie obuwia z wyprofilowaną owalnie podeszwą buta.

Paluch koślawy (operacja) (czytaj dalej) jest możliwość operować różnorodnymi procedurami. W ostatnich latach powstało wiele nowych sposobów operacyjnych w obszarze chirurgii stopy, jakie zezwalają uniknąć unieruchomienia gipsowego. W leczeniu pooperacyjnym używa się szczególne obuwie, a chodzenie zaczyna się już od pierwszej doby po zabiegu. W butach tych chorzy chodzą parę tygodni. W leczeniu pooperacyjnym aplikuje się ponadto fizykoterapię, ćwiczenia, masaże wirowe.

Zrealizowane leczenie (zobacz szczegóły w podanym źródle) haluksów operacyjne (więcej ) może zapobiec dalszemu zwiększaniu się skrzywień.

Czy ta tematyka Cię interesuje? Jeśli tak, to przejrzyj link (http://ziarnozycia.pl/sklep/), pod którym odnajdziesz potrzebne Ci dane – sprawdź, że Cię zaciekawią na długi czas.

Ma to wyjątkowe znaczenie u młodych pacjentów, jacy nie zdają sobie sprawy z przyszłych uciążliwości. Zastosowanie należytego leczenia operacyjnego umożliwia nie tylko ochronić przed dalszym wzrostem schorzenia, ale zapobiega też rozwojowi różnych zmian w odcinku stopy.

Chora stopa
Autor: Salvequick
Źródło: Salvequick
Leczenie haluksów zachowawcze wskazane jest w formach niedużo zaawansowanych, albo gdy leczenie operacyjne jest zbyt wysokim obciążeniem dla chorego. W takich przypadkach używa się podkładki, które podnoszą przednie sklepienie stopy. Przy sporych uciążliwościach bólowych zaleca się zakładany ochraniacz z mikrogumy w układzie ósemki. Warto także robić ćwiczenia polegające na podeszwowym naginaniu paluchów.

Choroba ta jest dziedziczna i ma zakres postępujący. Ażeby zapobiegać deformacjom, powinno się nosić wygodne i właściwego formatu buty.