Moda damska i męska
co w modzie piszczy…

Co jest niezbędne podczas trekkingu po górskich szlakach? Czym kierować się przy wyborze właściwych butów ? Jaką kurtkę wybrać? 5 maja, 2022

Każdy miłośnik wypraw górskich powinien pamiętać o tym, jak ważny jest właściwy ubiór na trasie. Dotyczy to zarówno amatorów, którzy od czasu do czasu chadzają górskimi trasami, jak również kompletnych zapaleńców, jacy często wyjeżdżają w góry oddając się całymi dniami trekkingowi. Co powinno charakteryzować strój takiej osoby? Podstawą są z pewnością dobre buty. Nie ma co do tego wątpliwości, że bez właściwego obuwia, trekking może być dość nieprzyjemny. Istotne, aby buty były wygodne, dobrze dopasowane, nieprzemakalne.

kurtka

Autor: Barely Noticed Stuttgart
Źródło: http://www.flickr.com

Ważne aby nie doprowadzić do bolesnych otarć na stopach, jakie będziemy później musieli leczyć parę dni. Kiedy często chodzimy w góry latem, na wiosnę czy jesienią to najlepsze będą półbuty podejściowe. Już minęły czasy, kiedy to w góry zawsze zakładało się buty za kostkę. Jeżeli nie wędrujemy z ciężkim plecakiem po trudnym terenie, to takie buty na pewno wystarczą. Do tego są wygodne i nie są tak sztywne, dlatego podejścia pod strome stoki są z pewnością bardziej komfortowe. Następna rzecz to kurtka. Tutaj prócz nieprzemakalności istotna jest także odporność na wiatr. Kurtki softshell będą często świetnym wyborem. To odzież wierzchnia, która chroni dobrze przed wiatrem, a oprócz tego też dobrze oddycha. To spory plus, gdyż w przypadku cięższych i całkowicie nieprzemakalnych kurtek ta oddychalność jest o wiele gorsza. Istotne jest także to, że mimo tego, iż kurtka – pozostałe informację dostępne będą tu – ta nie jest nieprzemakalna, to na początku przez jakiś czas dobrze chroni przed deszczem pierwotna warstewka impregnacji. Oprócz tego kurtka ta jest dość ciepła. W gorszą pogodę z pewnością sprawdzą się kurtki wojskowe – Odzież taka, ma to do siebie, że jest niesamowicie wytrzymała, gdyż ma posłużyć jako specjalistyczne okrycie wierzchnie w ciężkich warunkach.

Kurtki te są więc przeznaczone, zależnie od modelu na rożne pory roku i powinny dawać doskonałą ochronę przed złymi warunkami pogodowymi. Wszystkie one jednak chronią doskonale przed wiatrem, deszczem jak i chłodem, czyli tym, co najbardziej dokucza w górach, kiedy aura za oknem nie jest najlepsza. Oprócz kurtki oraz dobrego obuwia jest jeszcze cała masa innych przydatnych gadżetów i odzieży, które ułatwiają górski trekking oraz dają lepszy komfort – więcej na stronie. Natomiast to już zależy od stanu naszego portfela. Na takie rzeczy można przeznaczyć naprawdę sporo pieniędzy, ale to już my musimy podjąć decyzję.