Moda damska i męska
co w modzie piszczy…

Ciężki zabieg, ale z pozytywnym rokowaniem na przyszłość. Uszkodzone więzadło krzyżowe można naprawić 6 maja, 2022

Zerwanie więzadeł krzyżowych kolana – to sprawa największych i niezwykle istotnych więzadeł, które umieszczone są w kolanie. To właśnie głównie dzięki nim kolano może znosić ogromne obciążenia, dlatego ich nadwyrężenie może doprowadzić do znaczącej dysfunkcji kolana. Jakie są powody i symptomy zerwania więzadeł krzyżowych? Na czym polega leczenie?

Złamana noga

Autor: Tyler Karaszewski
Źródło: http://www.flickr.com
W kolanie znajduje się aż jedenaście więzadeł, które mogą stabilizować staw kolanowy i umożliwiają jego należyte działanie, ale te dwa będzie odgrywać najważniejszą rolę w tym procesie. Zazwyczaj dochodzi do zerwania więzadła krzyżowego przedniego. Więzadło to jest złożone z dwóch pęczków włókien. Gdy noga jest wyprostowana ułożone są równolegle do siebie (spójrz na to). Gdy ją zginamy – pęczki krzyżują się, tworząc rodzaj rygla, który uniemożliwia przemieszczanie się kości udowej względem piszczelowej. Dzięki temu noga jest ustabilizowana.

Więzadło krzyżowe przednie to nie tylko ważny stabilizator. Jest także narządem tzw. czucia głębokiego. Z jego pomocą zdajemy sobie sprawę, w jakiej płaszczyźnie jest noga i zapanować nad nią. Uszkodzenie to jest znaczną kontuzją i leczenie zazwyczaj polega na operacji więzadła krzyżowego. Dziś ortopedzi wyszukali wspaniałej techniki odtworzenia więzadła, która gwarantuje fizjologiczny efekt. Jest to tzw. rekonstruowanie dwupęczkowa, dzięki czemu możliwa jest rekonstrukcja więzadła krzyżowego.

Lekarz ortopeda

Autor: Life Mental Health
Źródło: http://www.flickr.com
Zepsute więzadło krzyżowe przednie wymaga leczenia zabiegowego. Zabieg zawsze poprzedza dokładna diagnoza z zastosowaniem rezonansu magnetycznego i USG. Chirurg traumatolog musi umieć określić miejsce i stopień zniszczenia oraz obecność lub nie dodatkowych urazów. Od czasu do czasu wymagane jest dokonanie diagnostycznej artroskopii, czyli wsadzenie do stawu kolanowego narzędzia z układem optycznym, dzięki któremu lekarz może przebadać wnętrze stawu. Podczas tego typu artroskopii usuwa się elementy zerwanego więzadła. z reguły jednak wykonuje się to w czasie jednego artroskopowego zabiegu zrekonstruowania więzadeł. Najlepiej wykona to specjalista jak chirurg doktor Janicki – (endoskopia kręgosłupa) ortopeda Jan Paradowski.